İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Lastiklerin kış bakımı nasıl olmalıdır?

Soğuk havalarda lastik basıncını mutlaka takip edin

Peki, havalar soğuduğunda lastik basınçlarının ne şekilde ayarlanması gerekiyor? Hava soğukken lastik basıncı fizyolojik olarak azalma eğiliminde olur. Örneğin, 20 °C sıcaklıkta basıncı 2 Psi olan bir lastiğin basıncı hava 0 °C olduğunda 1.8 Psi’ya düşecektir.

Dolayısıyla, lastik basıncını diğer mevsimlere göre daha sık kontrol etmeli, her zaman üreticinin tavsiyelerine uymalısınız. Yol tutuşunu artırmak için lastiği keyfi bir şekilde indirmeyi denemeyin; bu uygulama modern lastiklerde kesinlikle işe yaramayacaktır. Şunu da unutmayın: lastiklerinizi sıcak bir ortamda şişirirseniz daha soğuk dış koşulları dikkate alıp kullanıcı kitapçığında önerilen değere 0.2 Psi eklemelisiniz.

Sürüş sırasında oluşan ısının, basıncı değiştirmediğinden emin olmak için, soğuk hava koşullarındaki basınç, tercihen aracın kullanılmasından en az 30 dakika sonra ölçülmelidir. Kış lastiklerinin basıncı sadece darbelerden sonra (lastiklerin çarpması gibi) değil ayda en az bir kez kontrol edilmelidir.

Ayrıca, stepneyi (doğru basınçta şişirilmiş olmalıdır), lastik tamir ve şişirme kitini (kullanıma hazır olmalıdır) kontrol etmelisiniz. Karlı havada dağ başında veya servise uzak bir yerde yolda kalmanız halinde işe yarayacaktır.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.