İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Koronavirüs periyodunda “Süper bayan hastalığı” fibromiyalji arttı

 Biruni Üniversite Hastanesi Fizikî Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Zeynep Erdoğan İyigün, fibromiyalji ve fibromiyaljinin neden olduğu ağrılarla baş etme formülleri ile ilgili tekliflerde bulundu.

“Fibromiyalji sendromu yaygın ağrı ile karakterize bir kas iskelet sistemi hastalığıdır. Fibromiyalji sendromunun nedeni santral ağrı sendromu olarak isimlendirilen beyinde ağrı yolları için çalışan iletim unsurlarının yetersiz fonksiyon görmesi olarak tanım edilebilir. Fibromiyalji sendromunun en kıymetli belirtisi bedende yaygın ağrıdır. Hastalar ekseriyetle şikayetlerini” her tarafım ağrıyor” diye tanım ederler. Başka belirtileri, sabahları daha fazla olan yorgunluk, halsizlik, uyku bozuklukları, konsantrasyon bozuklukları, eklem ağrıları, kas ağrıları, baş ağrıları, karın ağrıları, ağrılı adet görme, uyuşma, his bozuklukları olarak sayılabilmektedir.

“Süper Bayan hastalığı” olarak biliniyor

Fibromiyalji bayanlarda erkeklere oranla iki kat daha fazla görülüyor. Bilhassa hassas yapılı, ağır tempoda çalışan, mükemmeliyetçi bayanlarda daha sık ortaya çıktığı biliniyor.

Geçmeyen ağrı “fibromiyalji sisi”ne neden olabiliyor

Fibromiyalji sisi, beyin sisi olarak da bilinir. Ağır ağrı sonrasında oluşabilen bir durumdur. Beyin sisinin belirtileri ortasında hafıza kaybı, konsantrasyon zorluğu ve dikkat vermede zorluk bulunmaktadır. Beyin sisi ağrı ile hissedildiğinde bireylerin ömür kalitesini hayli düşürüyor.

Tedavide birinci adım doktor muayenesi ve teşhisin nihaileşmesi

Fibromiyalji sendromunun tanısı klinik müşahede ve muayene ile konmaktadır. Şu an teşhiste Amerikan Romatoloji Derneğinin 2016 yılında yayınladığı kriterler kullanılmaktadır. Teşhis klinik bulgularla konmasına karşın hastalık diğer birçok hastalıkla karışabildiği için hastaya fibromiyalji tanısı konmadan evvel muhtemel öbür hastalıklar için kan analizleri ve görüntülemeler gerekebilmektedir.

Fibromiyalji teşhisinde kas – kuvvet muayenesi ve eklem muayenesi ile ortaya ile ortaya konur.

Fibromiyalji teşhisinin katılaşması için konusunda uzman bir doktor tarafından yapılan fiziki muayenede sonrasında bilhassa boyun, ense, omuz, göğüs duvarı, kalça, bel ve diz bölgeleri kıymetlendirilir. Fibromiyalji için şimdi kesin bir tedavi yoktur. Tedavi süreci semptomları azaltmaya ve ömür kalitesini yükseltmeye odaklanır. Bunun için ilaçlar, kendi kendine bakım usulleri ve ömür stili değişiklikleri kullanılır. Fibromiyalji tanısı konduktan sonra tedavide birinci yapılması gereken hastaya hastalığı hakkında eğitim verilmesidir. Bu eğitimde hastaya hastalık tam olarak anlatılmalı ve ağrı ile çabada yapması gerekenler çok uygun vurgulanmalıdır.

Uyku sistemi sağlanmalıdır

 İkinci basamak hastanın uyku nizamının sağlanmasıdır zira uyku bozuklukları ağrıların şiddetini artırmakta bazen de hastalığın sebebi bile olabilmektedir. Bunun için uyku hijyeni sistemleri ile başlanmalı gerek duyulursa bu hususta bir uzman görüşü alınmalıdır.

Konutta aerobik yapmak, ağrı kesici tesir sağlıyor

Bunlarla bir arada tedavinin birinci basamağında hastaya nizamlı idman programı verilmelidir. Yapılması gereken ve en tesirli bulunan antrenman aerobik dediğimiz kalp suratını belirli bir düzeye çıkaran ve büyük kas kümeleri ile yapılan egzersizlerdir. Bu antrenmanlar sırasında salgılanan endorfin dediğimiz ağrı kesici hususlar, beynin ağrı yollarını tedavi etmede tesirli bulunmuştur. Aerobik idmanlara ek olarak gevşeme ve rahatlamayı sağlayan yoga, Tai-Chi üzere idmanlar tedaviye yardımcı olabilmektedir.

Bol lifli zerzevat meyve tüketmek ağrıları azaltıyor

Fibromiyalji ağrısından korunma formülü gevşeme tekniklerinin kullanımı, tertipli idman, gerilimle baş etme prosedürlerinin öğrenilmesi olarak sıralanabilir. Bunun yanı sıra sağlıklı beslenmek, bol sıvı tüketmek, uyku nizamına kıymet vermek de fibromiyaljinin neden olduğu şikayetleri azaltmaya yardımcı olur”.

Hibya Haber Ajansı

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.