İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Üniversitenin kontratlı işçi alım ilanı hem mevzuata hem de pandemi şartlarına aykırı!

2018 yılında yeni kuruluş sürecine başlayan Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi tarafından 20 Ekim 2020 tarihli Resmi Gazete’de 1 Programcı, 1 Takviye İşçisi ve 1 Ofis Çalışanı konumu yayımlanmıştır.

İlanı incelediğimizde gerek mevzuata gerekse pandemi şartlarına karşıt üç konu bulunduğu görülmektedir. Bunlardan kısaca bahsedelim.

Ofis çalışanı alanındaki konum için “Meslek liselerin Motor kısmı mezunu olup, “Motor Bakım Onarım”, “Katı ve Sıvı Yakıtlı Kalorifer Ateşçisi”, “Doğalgaz Yakıtlı Kalorifer Ateşçisi” ile “İş Sıhhati ve Güvenliği” evraklarına sahip olmak.” koşulu aranmıştır. Burada belirlenen koşulların “Ofis İşçisi” vazifeleriyle ilgisi bulunmamaktadır. Üniversite “Takviye Elemanı” alanına uyan bir kuralı “Ofis İşçisi” olarak ilan etmiştir. “Kontratlı İşçi Çalıştırılmasına Ait Temeller“da belirtilen misyon tariflerine açıkça muhalif olduğu için düzeltilmesi kaidedir.

İlana başvuracaklar için “Adaylar, müracaatlarını Üniversitemiz İşçi Daire Başkanlığına Üniversitemiz web sayfasında yer alan müracaat formunu tam ve eksiksiz doldurarak istenen dokümanlarla birlikte şahsen yapmaları gerekmektedir. Posta, fax ve internet kanalıyla yapılan müracaatlar kabul edilmeyecektir.” açıklaması yer almıştır. Pandemi şartları o kadar önleme karşın azalacağı ümit edilirken, son günlerde giderek yükselmeye başlamıştır. Durum bu türlü olunca şahısların 81 vilayetten Gaziantep’e şahsen müracaat için gelmesi son derece abestir. Elektronik imkan yok ise en azından posta yoluyla müracaatın önü açılmalıdır.

Son olarak, 2020-KPSS Lisans sonuçları ÖSYM tarafından 22 Ekim 2020 tarihi prestijiyle açıklanmıştır. İlgili yükseköğretim kurumu ise 2018 KPSS puanlarını temel almak suretiyle 20 Ekim 2020 günü takımları ilan etmiştir. Kelam konusu sonuçların açıklanması ile birlikte ilanda bu tarafta de bir güncelleme gereksinimi doğduğu düşünülmektedir.

Bu açıklamalar çerçevesinde, Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesinin kontratlı işçi alımına dair vermiş olduğu ilanı “Kontratlı İşçi Çalıştırılmasına Ait Esaslar”ı ve açıklanan KPSS sonuçlarını dikkate almak suretiyle yine değerlendirmesinde yarar bulunmaktadır.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.