İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Wall Street Virüs Artışı ve Teşvik Açmazı Üzerine Düşük Açılıyor; Dow 325 Puan Yükseldi

Muharrir: Geoffrey Smith 

Investing.com – ABD borsaları Pazartesi günü zayıf açılış yaptı. Koronavirüsün üçüncü dalgasının, ekonomik hayatın olağana dönüş mühletini uzatacağı kaygıları sürüyor. Washington’daki siyasetçilerin teşvik paketi konusunda ilerleme kaydedemeyişi de hissiyatı baskı altına aldı.

Dow Jones 326 puan düşerek 28.010 puan oldu. S&P 500 endeksi %0,9 düşerken Nasdaq %0,4 geriledi. Üç endeks de son iki haftadır düşüş eğiliminde.

ABD seçime giderken üçüncü pandemi dalgasını yaşıyor. Hastaneye yatış oranları, geçen ay yaklaşık yarı yarıya artarak Ağustos ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaşırken vefatlar için yedi günlük hareketli ortalama yaklaşık iki haftadır yükseliş eğiliminde. İktisadın son altı ayda yeni dalgayı atlatmak için gereğince adapte olup olmadığı sorgulanmaya açık görünüyor ve birinci işsizlik müracaatları hala haftada yaklaşık 800.000 başvurul ile devam ediyor.

Havayolu ve kruvaziyer payları göze çarpan birinci düşüşleri yaşadı; United Airlines %3,8 ve American Airlines %3,3 kaybetti.

Alman yazılım devi SAP, salgının iş harcamalarına baskı yaparak Bulut sistemine – SAP marjlarının klâsik işinden daha düşük olduğu alan – geçişi hızlandırması ile kısa ve orta vadeli kârlılık öngörüsünü düşürdükten sonra çeşitli yazılım payları de baskı altına girdi. SAP ADR %20 üzerine düşerken tıpkı birçok etkene maruz kalan Salesforce payı de %1,4 geriledi.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.