İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İşsizlik en çok gençleri etkiledi

Böylece Ağustos ayında 15-24 yaş ortası gençlerdeki işsizlik oranı yüzde 15,35 olurken, bayanlarda yüzde 7,63 olarak kaydedildi.

 

Medya takip kurumu Ajans Press, işsizlik ile alakalı basına yansıyan haber adetlerini inceledi. Ajans Press’in basın arşivinden derlediği bilgilere nazaran bu yıl işsizlik ile alakalı basına 38 bin 893 haber yansıdığı tespit edildi.COVİD-19 ile bir arada işsizlik konusu medyada epeyce yer alırken, işsizliği önlemek emeliyle devletin koyduğu yasaklarında epeyce gündemde yer aldığı saptandı.

 

Ajans Press’in, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD)datalarından elde ettiği bilgilere nazaran, işsizlik oranları belirli oldu. Böylece OECD ülkeleri ortasında işsizlik en çok gençleri vururken, Ağustos ayında yüzde 15,35 olduğu kaydedildi. COVİD-19 ile birlikte herkes işsizlik sürecinden etkilenirken, en çok 15-24 ortası gençleri ve bayanları vurduğu saptandı. Ağustos ayındaki bayanlardaki işsizlik oranı da yüzde 7,63 olarak kaydedildi. 2020 yılının en yüksek işsizlik oranı ise Temmuz ayında görülürken toplamda yüzde 7,97 düzeyinde gerçekleştiği gözlendi. Bu oran Şubat ayında yüzde 5,22 iken Ağustos ayını yüzde 7,42 ile kapadı. Her periyotta en yüksek işsizlik oranı 15-24 yaş ortası gençlerde görüldü.

Hibya Haber Ajansı

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.