İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tabiat ve beşere dair sıra dışı bir sinema: Kovan

Türk sinemasında insan ve tabiat bağı üzerine yapılan en özgün sinemalardan olan Kovan, Almanya’dan memleketi Artvin’e dönüş yapan bir bayanın arıların dünyasında var olma eforunu etkileyici bir öykü ve çekimler eşliğinde anlatıyor.

 

Belgeselci Aksiyon Kaftan’ın yönettiği birinci uzun metraj sinema sineması olan Kovan, Almanya’dan gelip Artvin’in yırtıcı tabiatında arıların dünyasında kendine bir varlık edinmeye çalışan bir bayanın hikayesini anlatıyor. Dağıtımını CGV Mars’ın üstlendiği sinemada başrol oyuncusu Meryem Uzerli’ye Feyyaz Duman, Hakan Karsak ve Burcu Salihoğlu eşlik ediyor. Kovan sinemasının gişeden elde ettiği tüm gelir ise Haluk Levent’in idare konseyinde olduğu AHBAP’a bağışlanacak.

 

TRT ve Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklenen Kovan sineması, Artvin’in iki bin 500 metrenin üzerindeki, sis ve bulut denizleriyle kaplı kuvvetli coğrafyasında çekildi. Direktör Hareket Kaftan, sinemanın senaryosunu TRT Belgesel’de yayınlanan, sunuculuğunu ve direktörlüğünü üstlendiği Biçiftlik programında tanıştığı bir karakterden ilham alarak kaleme aldı. Yer seçimleri için aylar süren uzun araştırmalar yapan Kaftan, dünyanın nadide ballarından olan Doğu Karadeniz’in kestane balının ve Kafkas arısının merkezi Artvin’e tekraren ziyarette etti. Ayı çekimlerinin nasıl yapıldığı büyük merak konusu olan sinemanın arılık çekimlerinde gruba arı uzmanları, sıhhat vazifelileri ve veteriner eşlik etti.

 

Kovan’ın konusu kısaca şöyle: Almanya’da işleri bir türlü istediği üzere gitmeyen Ayşe annesi ağır hastalanınca memleketi Artvin’e döner. Annesi ölmeden evvel Ayşe’ye, ona da kendi annesinden yadigar arılığı emanet eder. Bir vakitler lisanlara destan bir bal çıkaran arılıkta son birkaç kovan kalmış, arılık yok olmanın eşiğine gelmiştir. Annesinin son isteğini yerine getirmek isteyen Ayşe başta karşı çıksa da çocukluğunun masalsı balını bir dünya markasına çevirme hayalini kısa müddette ömür maksadı haline getirir. Lakin Ayşe’nin hayalini hiç beklenmedik bir konuk bozar, dev bir ayı Ayşe’nin arılığına dadanır.

 

Gönül rahatlığıyla bir sinema tecrübesi için azamî hijyen!

Cinemaximum, gişeden salona kadar her adımda hijyen ve toplumsal uzaklık kurallarına uyulması için tüm tedbirleri alarak sinemaseverlere gönül rahatlığıyla yaşayabilecekleri bir sinema tecrübesi sunuyor. Örneğin artık yan yana koltuk satışı yapılmıyor, satın aldığınız koltuğun her istikametinden 2 koltuk boş bırakacak halde yeni bir oturma nizamı uygulanıyor. Cinemaximum teması en aza indirmek ismine gişe ve büfelerde temassız ödemeyi önceliklendiriyor, bilet denetimi yeniden temassız yapılıyor. Etkileşimi ve riski en aza indirmek ismine 30 dakikaya çıkarılan seans ortalarında ise salonlarda paklık ve hijyen çalışmaları gerçekleştiriliyor. Tüm salonlar ve fuaye alanları nano gümüş teknolojisi ve onaylı dezenfektanlarla nizamlı olarak dezenfekte ediliyor. Ayrıyeten temasın fazla olduğu gişe ve büfe deskleri, fuaye alanlarındaki merdiven korkulukları, salon kapıları, kiosk ekranları üzere alanlar da sık sık dezenfekte ediliyor.

 

Hibya Haber Ajansı

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.