İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Mümkün ikinci karantinaya perakende bölümü hazır mı

Koronavirüs salgını nedeniyle perakende bölümünde yeni bir çağ başladı. Salgının birinci periyodunda temel besinde stok sorunu yaşanırken alışveriş merkezleri büsbütün kapılarını kapattı. Karantina periyodundan sonra herkes yeni olağana alışırken bu defa ikinci salgın dalgasının ayak sesleri duyulmaya başlandı. Türkiye de dahil olmak üzere Avrupa’da ve ABD’de hasta sayısı giderek artarken ülkeler yeni kısıtlamaları gündeme almaya hazırlanıyor.

 

Pekala perakendeciler muhtemel yeni bir salgın dalgasına hazır mı? Yeni kuşak araştırma ve perakende teknolojileri şirketi REM People’a nazaran perakendede esaslı değişiklikler var. Memleketler arası markalara 43 ülkede perakende analitiği hizmeti veren REM People’ın CEO’su Bülent PEKER, mümkün ikinci dalgaya karşı perakende bölümünde yaşanabilecekleri anlatıyor:

 

E-ticarete yatırım yaptılar

 

 

Pandeminin birinci dalgasında klâsik perakende mağazaları ziyan gördü, fakat e-ticaret global ölçekte gelişti. Daha fazla perakendecinin e-ticarete yatırım yapmasıyla online rekabet arttı. Bu süreç, daha yaratıcı ve etkileşimli olacağına inandığımız e-ticaret platformlarının dönüşümü ile sonuçlanacak. Perakende dünyası yeni bir salgına karşı artık eskisinden çok daha hazır.

 

AVM’ler ne yapacak?

 

Diğer bir pandemi krizi çıkarsa en çok alışveriş merkezleri etkilenecek. Ziyaretçi sayıları azalırsa satışlar düşecek ve kiralarda büyük bir sorun ortaya çıkacak. Pekala alışveriş merkezleri kiracılarının satışlarını artırmalarına nasıl yardımcı olabilir? Karşılık tekrar online’da! Şimdiye kadar alışveriş merkezlerinde barındırdıkları markaları sunan web siteleri vardı, fakat artık e-ticareti sayfalarına entegre etme vakti geldi. E-ticaret sunan eğlenceli etkileşimli alışveriş merkezi web siteleri oluşturmak, kiracılara büyük ölçüde yarar sağlayabilir ve satışlara yardımcı olabilir.

 

E-ticaretin alternatifi ne?

 

Lojistik, teslimat yahut ödeme süreçleri nedeniyle e-ticarete yatırım yapmaya hazır olmayan perakendeciler ve alışveriş merkezleri için bir alternatif sipariş ve teslimat hizmeti olabilir. Natürel ki bu uygulamada da perakendecinin, tüketicilerin eserlerini online olarak sipariş etmelerine ve mağazalardan almalarına imkan tanıyan bir web sitesine sahip olması gerek. Bu metot alışveriş merkezleri tarafından da düşünülmeli. Böylelikle mağazalarda geçen müddet azalacağı için sıhhat ve güvenlik meselelerini da azaltacak.

 

Toplumsal medya olmazsa olmaz!

 

Online alışveriş artarken, perakendecilerin eserlerini tanıtma formunu bulundukları bölgelere nazaran adapte etmesi gerekiyor. Instagram ve Facebook üzere toplumsal medya platformları, uygulamalarında e-ticaret hizmetlerini halihazırda uygulamaya başladı. Bloggerlar, YouTuber’lar ve öteki toplumsal medya etkileyicilerine her zamankinden daha fazla gereksinim duyulacak.

 

Pekala eski günlere geri dönebilecek miyiz?

 

Kimileri bu değişikliklerin süreksiz olacağını ve pandemi sona erdiğinde her şeyin eskiye döneceğini düşünebilir. Fakat kimileri bunun olmayacağını argüman ediyor. Tüketiciler çevrimiçi alışverişe alıştıkça, tüketici davranışı tekrar programlanacak. Evet, klâsik mağazalara da muhtaçlık duyulacak, fakat daha çok showroom mantığında olması emeliyle mağazalarının boyutunu küçültebilirler. Alışveriş merkezleri yeniden de ziyaretçileri çekecek, lakin emelleri her zamankinden daha çok ziyaretçilerine toplumsal, boş vakit ve cümbüş tecrübesi sağlamak olacak.

Hibya Haber Ajansı

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.