İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Manisiz yarış tüm Türkiye’de

Normali Ararken teması ile bu yıl 12-18 Ekim tarihleri arasında çevrim içi olarak izleyiciyle buluşacak olan Manisiz Sinemalar Şenliği’nin “Engelsiz Yarışma” sinemaları açıklandı.  Katıldıkları ulusal ve memleketler arası şenliklerde ses getiren ve ödüller alan son devrin iddialı 5 yerli imali, tüm Türkiye’deki sinemaseverler ve heyetin beğenisine sunulacak.

Ulusal ve milletlerarası birçok şenlikte ses getiren üretimlerin yer aldığı Manisiz Yarış’da bu yıl; Rûken Tekeş’in baraj suları altında kalmadan önce Hasankeyf’e yaptığı 21 günlük hürmet ziyaretini anlatan Aether, Orçun Behram’ın prömiyerini 44. Toronto Uluslararası Film Festivali’nde gerçekleştiren ve apartmanlarının çatısına dikilen anten nedeniyle hayatları cehenneme dönen bina sakinlerinin öyküsü üzerinden bir Türkiye distopyası çizdiği filmi BinaEmin Alper’in dünya prömiyerini 69. Berlin Sinema Festivali’nde yapan ve annelerinin vefatından sonra besleme olarak verilen farklı yaşlardaki üç kız kardeşin, köylerine geri dönmeleri sonrası gelişen hadiseleri bahis edinen filmi Kız Kardeşler, Kıvanç Sezer’in Adana ve Antalya’dan ödüllerle dönen; orta sınıf mensubu Onur ve Bahar çiftinin konut ve iş hayatları üzerinden, günümüz beyaz yaka yaşantısına absürt mizah sularında gezerek bir bakış atan filmi Küçük Şeyler ve Deniz Tortum’un Rotterdam Uluslararası Film Festivali’nde yarışan ve İstanbul’da bir eğitim hastanesinin canlı ve cansız sakinlerini, ameliyathaneden morga, hayat ile öbür durumlar ortasında, gerçek ve sanal ortasında hareket edenleri izleyen belgeseli Hususun Halleri yer alıyor. 

Manisiz Yarış heyetinde yapımcı Gökçe Işıl Tuna, oyuncu İpek Türktan Kaynak ve sinema yazarı Kaan Karsan yer alıyor. 

Heyetin belirleyeceği En İyi SinemaEn İyi Direktör ve En İyi Senaryo mükafatları ile seyircilerin internet üzerinden verecekleri oylarla belirleyeceği Seyirci Özel Mükafatı18 Ekim Pazar akşamı çevrim içi olarak tüm Türkiye’den takip edilebilecek Ödül Merasimi’nde sahiplerini bulacak. Manisiz Müsabaka seçkisinde bulunan sinemalar her sene olduğu üzere bu sene de; göremeyenler için sesli betimleme, duyamayanlar için ayrıntılı altyazı seçenekleri ile izleyiciye sunulacak.

Gösterimlerini muvi.com üzerinden gerçekleştirecek Festival’in programında yer alan sinemalar, Festival’in web sitesinden ve toplumsal medya hesaplarından açıklanan gün ve saatlerde platform üzerinden ücretsiz olarak tüm Türkiye’den izlenebilecek. Manisiz Sinemalar Festivali’nde sinema gösterimlerinin yanı sıra sinema grupları ve aktivistlerle gerçekleşecek söyleşiler de yine muvi.com üzerinden erişilebilir olarak takip edilebilecek.

Destekçilerimize Teşekkürler

Puruli Kültür Sanat tarafından düzenlenen Manisiz Sinemalar Şenliği, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Avrupa Birliği Delegasyonu, AB Sivil Düşün Programı, Sabancı Vakfı ve Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin  destekleri ile gerçekleştiriliyor.

Manisiz Sinemalar Şenliği hakkında ayrıntılı bilgiye www.engelsizfestival.com adresinden ulaşabilir; Festival’in Facebook, Instagram, Twitter hesaplarından duyuruları takip edebilirsiniz.

8. Manisiz Sinemalar Festivali’nin başka basın bültenlerine ise aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. 

Hibya Haber Ajansı

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.