İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

7 Aydır İbadete Kapalıydı: Suudi Arabistan Umre Ziyaretlerine Kademeli Olarak Başlayacak

Suudi Arabistan, koronavirüs önlemleri kapsamında 7 aydır durdurduğu umre ziyaretlerini 4 Ekim’den itibaren kademeli olarak yeniden başlatılacağını duyurdu.

Euronews’in aktardığına göre, ilk olarak 4 Ekim’de Suudi vatandaşları ve bu ülkede oturumu bulunanlardan umre yapmak isteyenler için Mescid-i Haram’ın kapasitesinin yüzde 30’u (günlük 6 bin kişi) açılacak.

18 Ekim’den itibaren ise Mescid-i Haram ile Mescid-i Nebevi’deki Ravza-i Şerif, yüzde 75 kapasiteyle ülke içinden ziyaretçileri kabul edecek.

Kutsal mekanları ziyaret etmek isteyen kişilerin sosyal mesafe kurallarına uymanın yanı sıra online olarak giriş çıkış saatlerini bildirmesi gerekecek.

1 Kasım’dan itibaren ise yurt içi ve yurt dışından umre ve ibadet için gelenler kabul edilmeye başlanacak.

Bu aşamada Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi’de Covid-19 önlemleri alınarak tam kapasiteyle ibadete açılacak.

İçişleri Bakanlığından bir kaynak, Covid-19 riski bulunmayan ülkelerden kademeli olarak ziyaretçi kabul edileceğini dile getirdi.

Ayrıca bakanlık, pandemiyle ilgili gelişmelerin sürekli olarak değerlendirileceğini belirtti.

Suudi Arabistan, koronavirüs önlemleri kapsamında umre ziyaretini durdurmuştu

Salgın nedeniyle bu yıl hac ibadeti de sadece Suudi Arabistan’da yaşayanlarla sınırlı tutulmuş, yurt dışından hacı adayı kabul edilmemişti.

Riyat yönetimi, koronavirüse karşı sert önlemler alsa da pandeminin başlangıcından bu yana 4 bin 500’ün üzerinde kişi yaşamını yitirdi, 330 binden fazla kişi de Covid-19’a yakalandı.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.