İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ABD’li Efsanevi Yargıç Ruth Bader Ginsburg Hayatını Kaybetti

ABD’de efsanevi Yüksek Mahkeme Yargıcı Ruth Bader Ginsburg 87 yaşında hayatını kaybetti. Ginsburg’dan boşalan koltuğa kimin getirileceği tartışma konusu oldu.

ABD’de Yüksek Mahkeme Yargıcı Ruth Bader Ginsburg 87 yaşında kanserden hayatını kaybetti. 

Ginsburg, kadınların eşit haklara sahip olması, azınlık hakları ve ayrımcılığın kalkmasını savunan görüşleriyle ABD’de liberal değerlerin önemli simgeleri arasında görülüyordu.

ABD Başkanı Donald Trump Ginsburg’un ölümüyle ilgili bir mesaj yayınladı. 

Ginsburg’u “bir hukuk devi” olarak tanımlayan Trump, yargıcın görüşleri ve aldığı kararlarla tüm Amerikalılara ve büyük hukuk düşünürlerine “ilham verdiğini” ifade etti.

Ginsburg’un ölümünün ardından Washington’da yüzlerce kişi toplanırken Trump, Beyaz Saray ve diğer kamu binalarında bayrakların yarıya indirilmesi talimatı verdi.

Ginsburg 9 üyeli Yüksek Mahkeme’de liberal kanadın ön önemli temsilcisiydi. Ölümüyle birlikte mahkemedeki liberal yargıçların sayısı üçe inmiş oldu.

Trump’ın 20 Ocak tarihine kadar devam eden görev dönemi içinde ABD Senatosu’na Ginsburg’dan boşalan koltuk için bir aday önerip önermeyeceği merak konusu. 

ABD’de Yüksek Mahkeme kürtaj, göç, silah yasası ve ayrımcılık gibi kritik ve tartışmalı konularda son sözü söyleme konumuna sahip.

Ginsburg’un kadın hakları ve cinsiyet eşitliği konusundaki mücadelesini konu edinen 2018 yapımı ‘On the Basis of Sex’ (Eşitlik Savaşçısı) isimli film dünya çapında ilgi görmüştü.

Ginsburg, dönemin ABD Başkanı Bill Clinton tarafından 1993 yılında mahkemeye atanmıştı.

Ginsburg’un ölüm haberini alan Trump’ın sözleri: “İnanılmaz bir kadındı. Bunu duyduğuma gerçekten üzüldüm.”

Ginsburg için yapılan paylaşımlardan bazıları

DW Türkçe

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.