İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bulut Reyhanoğlu geleceğin sinemacılarına pitching eğitimi verdi

Benzeri kısa sinema yarışlarından farklı olarak gençler tarafından nitelikli sinemalar üretilmesine takviye olma gayesiyle, senaryo kademesinden üretim etabına kadar seçmeler, eğitimler ve maddi takviyelerle gerçekleştirilen ve bir mühlet evvel müsabakanın kazanan üç isminin mükafatlarına kavuştuğu 17. “TÜRSAK Geleceğin Sineması”nda geleceğin sinemacıları TÜRSAK Vakfı Idare Şurası Üyesi ve üretimci Bulut Reyhanoğlu ile online olarak gerçekleştirilen “Geleceğin Sineması Pitching Eğitimi”nde buluşarak çekilen kısa sinemalara fon bulma adımında yatırımcı ve üretimci bulmak için nasıl sunum yapmaları gerektiği ve bu sunumlar sırasında dikkat etmesi gerekenleri dinlediler.

Direktör Mahmut Fazıl Coşkun başkanlığında, TÜRSAK Vakfı Idare Heyeti Üyesi, Üretimci Bulut Reyhanoğlu, oyuncu Damla Sönmez, İstanbul Üniversitesi Bağlantı Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Kısmı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mahsus Yolcu ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Selçuk Yavuzkanat‘tan oluşan ana heyet tarafından belirlenen 10 projenin sahipleri üretimci Bulut Reyhanoğlu ile buluşma fırsatı buldu. Online olarak gerçekleştirilen atölyeye katılan Melih Başkan, Ender Kocakaya, Muhammed Günaydın, Doğan Doküman, İrem Günen, Yiğit Armutoğlu, Feyzi Baran, Begüm Aksoy, Hakan Eyilik ve Ferit Göktaş kısa sinema çekmek kadar sunumunun da işin bir modülü olduğunu, üretimci bulmanın kendilerinin ilerleyen projelerini hayata geçirmeleri bakımından ne derece kıymetli olduğunu Bulut Reyhanoğlu’nun eğitimi sayesinde öğrendiler. Bilgilendirmenin yanı sıra soru-cevap kısımlarıyla interaktif bir biçimde de ilerleyen eğitim, genç sinemacıların verimli vakit geçirmesine imkan sağladı.

“Senaryonuzu Kendi Hayatınızdan Örnekler Vererek Anlatın”

Atölyeye katılan gençlere sinemanın bir sanat olduğunu ama üretimci tarafından bakıldığında sinema yapıtının bir eser olduğunu söyleyen Bulut Reyhanoğlu, üretimciyi ikna etmenin sineması çekmek kadar kıymetli bir adım olduğunu belirtti. Pitching sunumu sırasında en kıymetli noktanın sunumu yapan kişinin samimiyeti ve projeye olan inancı olduğunu vurgulayan Reyhanoğlu, “Yaptığınız işin bütün güzel ve makûs yanlarını bilmek zorundasınız. Bunun için de senarist öyküsünü çok güzel anlatmak zorunda. Üretimciyi ikna etmek için yazma nedeninizi çok güzel anlatmaktan diğer bir bahtınız yok. Senaryonuzu kendi hayatınızdan örnekler vererek anlatırsanız insanların sizin ve hikayenizin içlerine girmeleri kolaylaşır” dedi.

“İlk 30 Saniyede İnsanlara Kendinizi Dinletmeyi Başarın”

Eğitim müddetince direktör sunumunun kıymetini altını çizerek anlatan Bulut Reyhanoğlu “Unutmayın ki herkes yatırımcı olabilir ve herkese makul ölçüde öykülerinizi anlatın. Bu anlatımlar sırasında ise logline’ınızı çok güzel seçmelisiniz ve insanları hayran bırakmalısınız” dedi. Kıssaların sunumunun da çok uzun vadeli olmaması gerektiğini hatırlatan Reyhanoğlu, ortalama olarak yedi dakika olan Pitching mühletinin birinci 30 saniyesinde insanlara kendilerini dinletmelerini, karakterlerden bahsetmeleri gerektiğini ve öykünün neden bu karaktere sahip olduğunun anlatılması gerektiğini vurguladı. “Yapımcı neden bir karakterin peşinden gitmeli bunu anlatmalısınız” diyen Reyhanoğlu kelamlarına şu biçimde devam etti: “Detaya girmeden sinemanın içine fikirlerinizi nasıl yerleştirdiğinizi anlatın. Sunum sırasında sorulara kişisel yanıt vermeyin zira direktör serinkanlı olmak zorunda. Sinema yaptıkça öğrenilir. Sinema içinize siniyorsa başarılıdır. Güzel sinema yolunu bir biçimde bulur ve ulaşması gereken bireye ulaşır”.

“Bütçenizi Gerçekçi Formda Hazırlayın”

Kıssayı yeterli bir formda anlatmak kadar öykünün anlatılacağı kişinin de tanınması ve araştırılması gerektiğine eğitimde değinen Bulut Reyhanoğlu, bütçe sıkıntısı konusunda da bilgiler verdi. “Bütçenizi gerçekçi formda hazırlamalısınız. Yapımcınız yoksa finansmanı nasıl bulacağınızı belirlemelisiniz” ihtarından bulunan Reyhanoğlu, imal takviyesi almak için T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’ne yapılacak müracaat adımları hakkında da bilinmesi gerekenleri aktardı.

“GELECEKTE 17. YIL”

17 yıldır Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ve Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK) iş birliğiyle gerçekleştirilen “TÜRSAK Geleceğin Sineması”nda hayata geçen sinemalar, bugüne dek ulusal ve memleketler arası birçok sinema şenliğinde gösterildi, dereceye girdi ve ödüllendirildi. Bu sene de finale kalan 19 eser ortasından dayanağa hak kazanan 10 projeye Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK) tarafından 6 bin TL maddi dayanak, post-prodüksiyon takviyesi ve danışmanlık hizmeti veriliyor.

Klasik olarak 17 yıldır muvaffakiyetle gerçekleştirilen “TÜRSAK Geleceğin Sineması” bir yandan Türk sinemasının geleceğine giden yolu aydınlatırken bir yandan da akademik muvaffakiyetleri ve gelecekteki meslekleri için sinema yapması gereken öğrencileri daha yeterli projeler hayal edebilmeleri konusunda motive etmeye devam edecek.

Hibya Haber Ajansı

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.