İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Fed/Powell: Finansal sistemin dengeli olmasına öncelik veriyoruz

ABD Merkez Bankası (Fed), Başkan Jerome Powell, düzenlediği sanal konferansta, “Finansal sistemin dengeli olmasına öncelik veriyoruz” dedi.

Powel konuşmasında, “Merkez bankası bağımsızlığı ve şeffaflık bizim için önemli. Acil durum araçlarının kısıtlı alanı var, bunları güçlü şekilde kullanıyoruz. Acil durum araçları kredi vermek için var, harcamak için değil. Fed, pandemi döneminde tüm araçlarını kullanmaya kararlı” ifadelerini kullandı.

Jerome Powell, “KOBİ kredi programı, oluşturmakta en zorlanılan program oldu ve birkaç güne kadar devreye giriyor. Kredi prpgramlarının esas amacı istihdamı korumak. Negatif faizlerin ABD için uygun bir araç olduğunu düşünmüyoruz. Negatif faizleri ABD’de kullanmak etkili olmayacaktır ve kullanımı konusunda ekonomik farklılıklar dikkate alınmalıdır. Tam olarak istihdama odaklanmış durumdayız” dedi.

Powell, “Salgında ikinci dalgadan daha çok güvenin zedelenmesi daha önemli. Pandeminin ekonomik etkileriyle mücadele için sınırımız yok. Bir süre zayıf enflasyon göreceğiz. Bilanço sonsuza kadar büyüyemez” şeklinde konuştu.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.