İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yüksek Hızlı Tren Seferleri Yeniden Başladı: Yüzde 50 Kapasiteyle Çalışacak, Bilet Fiyatlarında Artış Olmayacak

Koronavirüs salgını nedeniyle 2 aydır ara verilen Yüksek Hızlı Tren seferleri yeniden başladı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Yüksek hızlı trenlerimizi yüzde 50 kapasiteyle çalıştıracağız. Bilet fiyatlarında herhangi bir artış söz konusu değildir” dedi.

Trenler yüzde 50 kapasite ile çalışacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, koronavirüs salgını nedeniyle ara verilen tren seferlerinin yeniden başlamasına ilişkin törene katıldı.

Ankara YHT Gar'da düzenlenen törende, Bakan Karaismailoğlu yeni dönemde alınacak tedbirleri açıkladı.

Bugünden itibaren Ankara-İstanbul, Ankara-Eskişehir, Ankara- Konya ve Konya-İstanbul hatlarında sabah ve akşam birer sefer olmak üzere günde toplam 16 sefer yapılacağını kaydeden Karaismailoğlu, trenlerin sosyal mesafe kurallarına ve izolasyona dikkat ederek seyrek oturma düzeni ile yolcuların yan koltuklarını boş bırakarak yüzde 50 kapasite ile çalıştıracağını hatırlattı.

Karaismailoğlu, “Bu nedenle 411 yolcu kapasiteli setlerimizde 185, 483 kapasiteli setlerimizde ise 213 yolcuya hizmet vereceğiz. Trenlerimiz yüzde 50 kapasite ile çalışıyor diye bilet ücretlerinde herhangi bir artış söz konusu değildir” dedi.

'Gar ve istasyonlarda maske takılması zorunlu olacak'

Karaismailoğlu, yeni dönemde tren garları ve istasyonlarda maske takmanın zorunlu olacağını söyledi:

'Trenlerde yemek ve büfe hizmeti verilmeyecek'

İzin belgesi ve HES kodu zorunlu

“HES kodunun geçerli olduğu tespit edildiğinde bilet satışı yapılabilecek. Giriş-çıkış yasağı bulunan illerimize seyahat için verilen 'Seyahat İzin Belgesi' ise trene binişte görevlilerimiz tarafından kontrol edilecek. Bu belgeyi ibraz edemeyenlerin veya belgeleri geçersiz olan bilet sahiplerinin seyahati iptal edilecek. İstasyonlarda ve bilet kontrol noktalarında hastalık belirtisi gösteren yolcularımız kesinlikle trene alınmayacak, bilet ücretleri kesintisiz iade edilecek. Her yolcunun biletine ait koltukta oturması sağlanacak ve yer değişimlerine izin verilmeyecek. Seyahat sırasında Covid -19 belirtileri gösteren yolcularımız, trendeki izolasyon bölümüne alınarak uygun olan ilk istasyonda sağlık görevlilerine teslim edilecek. “

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.