İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Araştırma: Sokağa Çıkma Yasağı Döneminde Yaşanan Hareketlilik, Yasaklar Öncesinden Fazla

Google ve Apple verilerine göre, Türkiye'de sokağa çıkma yasağı öncesi ve sonrasında büyük bir toplumsal hareketlilik yaşanıyor. Üstelik bu hareketlilik sokağa çıkma yasaklarının henüz uygulanmaya konulmadığı dönemden bile fazla. 

Prof. Fatih Tank’ın paylaştığı 25 Şubat 2020 ile 16 Mayıs 2020 arasını kapsayan verilerde gruplandırılmış bazı hareketlilik verileri yer alıyor. Buna göre, aralıklı sokağa çıkma yasakları sonrasında, yasaklar öncesinden daha büyük bir hareketlilik göze çarpıyor.

Bu verileri yorumlayan Prof. Tank, “Marketlerdeki hareketlilik her kısıtlama öncesi ve sonrasında çok yükseliyor. Sokağa çıkma kısıtlaması yokken bile bu kadar hareketlilik göze çarpmıyor” dedi.

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, Prof. Tank'ın paylaşımını alıntılayarak “Ankara Üniversitesi'nde pandemi modelleri üzerine çalıştığımız istatistik profesörü Fatih Tank'ın hazırladığı  grafik ilginç. Aralıklı sokağa çıkma yasağı sonrası serbest günlerde Mart başından bile daha hareketli oluyoruz. Mart sonu Nisan başında daha az hareketliymişiz” değerlendirmesinde bulundu.

Tank’ın bir diğer paylaşımı ise ise Apple’ın İstanbul’daki araç ve yaya trafiğine dair verileri içeriyor. Apple’ın verilerinde de mart ayında salgın ile birlikte büyük bir düşüş yaşayan araç ve yaya hareketliliği, aralıklı sokağa çıkma yasaklarının ardından ciddi bir yükselişe geçiyor.

Apple verilerini de yorumlayan Tank, “Hem yaya olarak, hem araçla her sokağa çıkma kısıtlamasında bir öncekine göre daha fazla hareket gözleniyor” dedi.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.