İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yassıada’da Darbeye Tepki Gösteren Bahçeli’ye Sosyal Medyadan Türkeş Hatırlatması

27 Mayıs 1960 darbesinin yıl dönümünde yargılamaların yapıldığı Yassıada, “Demokrasi ve Özgürlükler” adası olarak açıldı. Açılışa Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte MHP Genel Başkanı Bahçeli de katıldı. Bahçeli törende darbelere tepki gösterdi. Bunun üzerine sosyal medyada MHP'nin kurucu ismi Alparslan Türkeş'in 27 Mayıs'ı gerçekleştirenler arasında bulunduğu hatırlatıldı. 

Eski başbakanlardan Adnan Menderes ve arkadaşlarının idamıyla sonuçlanan yargılamaların yapıldığı Yassıada, darbenin 60. yıldönümünde Demokrasi ve Özgürlükler Adası olarak açıldı. Açılışı Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli birlikte yaptı.

Törende konuşan MHP Genel Başkanı Bahçeli, darbeyi eleştirdi. Her darbenin, her muhtıranın, her demokrasi dışı arayışın iç ve dış lobilerinin, karanlık kulis bekçilerinin var olduğunu belirten Bahçeli, “Darbe yanlış bir karardır ve zulümdür. Darbelerin çizeceği bir gelecek rotası, belirleyeceği bir yol haritası, milletimizin hakkını, hukukunu ve haysiyetini savunacak bir tasavvur ve tahayyül ufku kesinlikle olamayacaktır. Nitekim acı verici tecrübelerle bu durum teyit ve tevsik edilmiştir.” dedi.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan törendeki konuşmasında MHP'nin kurucu lideri Alparlasan Türkeş'e de yer verdi. Erdoğan, “Bu vesileyle sürgüne gönderildiği Hindistan'dan idam kararlarının hukuki ve meşru olmadığını, insanlık duygularıyla uyuşmadığını belirterek trajediyi engellemek için çırpınan merhum Alparslan Türkeşi de rahmetle yad ediyoruz” dedi. 

Darbe bildirisini okuyan Türkeş'ti 

MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin Yassıada'daki törene katılarak verdiği mesajlar ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın “rahmetle yad ettiğini” söylemesinin ardından, sosyal medyada MHP'nin kurucu lideri Alparslan Türkeş'in 27 Mayıs darbesindeki rolü hatırlatıldı. O dönemde Albay olan ve darbeyi gerçekleştiren Milli Birlik Komitesi içinde yer alan Türkeş, aynı zamanda radyodan darbe bildirisini okuyan isimdi.

Sosyal medyada yapılan yorumlardan bazıları şöyle

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.