İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Koronavirüs Canlı Blog | Salgının Yeni Merkezi Güney Amerika Oldu

Asya ve Avrupa ülkeleri kademeli olarak koronavirüs salgını öncesi yaşama geri dönmeye başlarken, Orta ve Güney Amerika ülkelerinde Covid-19 vakaları yükseliyor. Brezilya, yaklaşık 400 bin vakayla bölgede virüsten en çok etkilenen ülke olurken, Ekvador nüfusa oranla ölüm oranının en yüksek olduğu Latin Amerika ülkesi.

Türkiye'de ve dünyada yaşanan gelişmeleri canlı blog sayfamızdan takip edebilirsiniz…

Latin Amerika koronavirüs salgınının “yeni merkezi” oldu

Asya ve Avrupa ülkeleri kademeli olarak koronavirüs salgını öncesi yaşama geri dönmeye başlarken, Orta ve Güney Amerika ülkelerinde Covid-19 vakaları artıyor.

Brezilya, yaklaşık 400 bin vakayla bölgede virüsten en çok etkilenen ülke olurken, Ekvador nüfusa oranla ölüm oranının en yüksek olduğu Latin Amerika ülkesi.

Ekvador'da 1 milyonda 182 kişi hayatını kaybetti. Brezilya'da ise bu oran milyonda 116.

Brezilya'da toplam can kaybı ise 25 bine yaklaştı.

Hindistan’da Kovid-19 vaka sayısı 150 bini aştı

Hindistan Sağlık ve Aile Refahı Bakanlığının verilerine göre, son 24 saatte görülen 6 bin 387 vakayla ülkedeki Kovid-19 vaka sayısı 151 bin 767’ye ulaştı. 

Son bir günde salgın dolayısıyla 170 kişi hayatını kaybederken, ülke genelinde yaşamını yitirenlerin sayısı 4 bin 337’ye yükseldi.

Güney Kore'de yaklaşık iki ay sonra sonra günlük yeni koronavirüs vakası arttı

Güney Kore, yaklaşık 50 gün sonra günlük yeni koronavirüs vaka sayısında artış gördü. Milyonlarca çocuğun okullara döndüğü ülkede bir günde 40 yeni koronavirüs vakası görülmesi yeni bir dalga oluşabileceği kaygısına neden oldu.

Bu son artış, 50 günün en yüksek artışı oldu.

Kore Salgın Hastalıklar Kontrol ve Önleme Merkezleri’nin Çarşamba günkü verilerine göre ülkede toplam 11.265 vaka, 269 can kaybı var.

Japonya'dan 1,1 trilyon dolarlık koronavirüs paketi

Japonya hükümeti, koronavirüsün ekonomiye etkisini gidermek için 1,1 trilyon dolarlık yeni bir ekonomik paket hazırladı.

Dünya çapında yüzlerce milyon kişinin işten çıkarılmasıyla birlikte hükümetler büyük kurtarma paketleri açıklıyor.

Japonya geçen ay da benzer bir paket açıklamıştı.

İkisi birleştirildiğinde ülkede kişi başına 17 bin 400 dolara yakın harcama yapılmış olacak.

ABD Kovid-19 salgınında 100 binden fazla kayıp verdi

Kovid-19 kaynaklı ilk vakanın 21 Ocak'ta ilk ölümün ise 1 Mart'ta kaydedildiği ABD'de özellikle martın ikinci yarısından itibaren vaka ve ölümlerin hızla artmaya başlaması, ülke ekonomisini ve sağlık sistemini çetin bir sınava tabi tutarken, ölü sayıları 3 aydan kısa sürede 100 bini aştı.

Beyaz Saray'ın da kaynak olarak kullandığı “HealthData” isimli sitenin projeksiyonlarında ise, ülkede 4 Ağustos'a kadar 147 binden fazla kişinin yaşamını yitirebileceği belirtiliyor.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.