İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Albayrak: Swap konusunda birçok ülke ile görüşüyoruz

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Swap konusunda birçok ülke ile görüşüyoruz. Swap hususunu yerel paralarla ticaret bağlamında değerlendirmek gerek. Her ülke ile yaptığımız ticarette yerel paraları önceleyeceğiz” dedi.

Albayrak, “”(Kovid-19) Bu krize rağmen, yüzde 5-10 küçülme değil, inşallah pozitif bir büyüme ile bu yılı kapatacağımızı düşünüyoruz. Dünyaya kıyasla Türkiye salgından en az etkilene ülkelerden olacak. Özellikle iç piyasa ve iç talebin hızlıca iyileşmesi için adımlar atacağız. İç piyasası normalleştirecek teşvik paketlerimiz olacak” şeklinde konuştu.

Bakan Albayrak, “Finansal sistemimizi güçlendirecek adımlar attık. Normalleşme HAziran’dan itibaren tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de başlayacak. Türkiye ekonomik bağımsızlık mücadelesi veriyor. Türkiye, kur ve faiz denkleminde uzun yıllardır bağımsız olamadı. Türkiye, üretime dayalı, yerel para ile borçlanmaya dayalı politika güdecek. Son bir yıldır Türkiye’de kimse Dövizle borçlanmıyor. Türkiye, rekabetçi kur politikasıyla ihracata dayalı bir modele geçiyor” dedi.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.