İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ABD’de Gözaltına Alınırken Hayatını Kaybeden George Floyd İçin Halk Sokağa Döküldü: ‘Siyahileri Öldürmeye Son Verin’

ABD’nin Minneapolis kentinde, George Floyd adlı bir siyahi vatandaşın gözaltına alınırken polis tarafından boğularak öldürülmesinin ardından geniş çaplı protestolar düzenlendi. Binlerce protestocu Floyd'un öldürüldüğü yerde ve Minneapolis Polis Merkezi önünde toplandı. Polis göstericilere biber gazı, plastik mermi ve ses bombasıyla karşılık verdi.

ABD'nin Minneapolis kentinde polis tarafından elleri kelepçelenerek yere yatırılan bir siyahinin hayatını kaybetmesi infiale yol açtı. Görüntülerin yayılmasından sonra binlerce kişi polis şiddetini protesto etti.

Olayın sosyal medyada yayılmasından sonra binlerce kişi sokağa çıktı

Floyd’un öldürüldüğü yerde ve Minneapolis Polis Merkezi önünde toplanan binlerce protestocu, ‘Siyahların yaşamı değerlidir’, ‘Siyahları öldürmeye son verin’, ‘Nefes alamıyorum’ gibi pankartlar taşıdı.

Polis göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullandı.

Taraflar arasındaki çatışma zaman zaman şiddetlendi.

Öfkeli vatandaşların, atılan ses bombalarını polislere geri fırlattığı, bazı emniyet araçlarının camlarını kırdıkları belirtildi.

“Amerika’da siyahi olmanın cezası, ölüm olmamalı”

Minneapolis Belediye Başkanı Jacob Frey, video görüntüleri üzerine Facebook'tan yaptığı açıklamada, siyahi toplumundan özür dileyerek, “Amerika’da siyahi olmanın cezası, ölüm olmamalı.” ifadesini kullandı.

Frey, “5 dakika boyunca beyaz bir polisin dizini, bir siyahi adamın boynuna bastırdığını izledik. 5 dakika. Birinin yardım istediğini duyduğunuzda yardım etmeniz gerekir. Bu polis, en temel insani konuda başarısız oldu.” değerlendirmesini paylaştı.

Polisler açığa alındı

Minneapolis Emniyet Müdürü Medaria Arradondo da olaya karışan polislerin açığa alındığını aktararak, olayın Federal Soruşturma Bürosunun (FBI) da katılımıyla incelendiğini kaydetti.

George Floyd isimli siyahi gözaltına alınırken hayatını kaybetmişti

Yoldan geçenlerin çektiği ve sosyal medyada paylaşılan video kaydında, beyaz polisin yere yatırdığı 40 yaşını aşkın Floyd'un boynuna dizini basarak, diğer ekipleri beklediği görülüyor.

Kaynak: Euronews, Sputnik

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.