İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yarım Asırdır Asya’nın En Büyük Kumarhane Hükümdarı Olan Stanley Ho 98 Yaşında Hayata Veda Etti

Asyalı olunca uzun yaşamasına şaşırmıyoruz, ama sahip oldukları önünde insanın nutku tutuluyor…

Bu içerikte Channel News Asia kaynak olarak kullanılmıştır.

Stanley Ho, iş yerküresinde kendi kesiminin devi olarak, Çin'in Makao kesiminin kumarda Las Vegas'ı geçmesini sağlayan isim olmuştu.

Hayatı boyunca 3'ü resmi olmak üzere 4 hatunla alakasından 17 evlat pederi oldu. Çok uzun vakittir Asya'nın en varlıklı adamlarından birisi olarak 6,4 milyar dolar servete sahipti.

İş hayatında izlediği yol ve şahsi hayatındaki yaşantısıyla mütemadi olarak konuşulan bir isimdi.

Ho, medyada durmadan maksat olarak gösterilse de, aslında Çin'in en hayırsever iş adamlarından birisiydi. Yaptığı yardımlar nedeniyle memleket umumunda hastaneler, spor merkezleri ve 12 müzede ismi yan aldı. Makao kumarhanelerinin ise 'vaftiz pederi ya da patriği' olarak biliniyordu.

25 Kasım 1921'de doğan Ho, Hong Kong'un zenginlik ve sömürge devrinin ileri gelen dört ailesinden birinin evladı birebir hengamda varisiydi.

Ho'nun aile serveti, 2. Yerküre Savaşı geldiğinde çöktü. 2. Yerküre Savaşı sırasında cebinde yalnızca 10 dolar ile kaçarak geldiği Makao'ya sonsuza kadar bağlı kaldı. Yine savaş sayesinde, Makao'dan Çin'e lüks mal kaçakçılığı yaparak servetlerini gerisin arkaya kazanmıştı.

Ho, birinci karısı Clementina Angela Leitao ile 1942'de Makao'da evlendi.

Tininha olarak da bilinen karısı Leitao, güçlü bir Portekizli iş ailesinden geliyordu. Ho'ya Makao topluluğunun üst kademelerine girmesini sağlayan bir ayrıcalık sundu ve iş yerküresinde önünü açtı. Bu sayede Ho, Makao'da Portekiz'den Vancouver'a uzanan ticari çıkarlara ve mülklere sahip oldu.

Yıllar boyunca, Kuzey Amerika ve Avustralya'daki kumarhane imparatorluğunu genişletmeye çalıştı.

Bu devirde Çin mafyası olan Triadlar'a bağı olduğu ve onlardan büyük destek gördüğü her periyot konuşulsa da Ho bunu her vakit ısrarla reddetti. Ho'nun imparatorluğu, Makao'daki 40'tan ziyade kumarhanenin yaklaşık yarısının yanı sıra Portekiz'deki büyük oyun komplekslerinin de yarısını oluşturmaktaydı.

Sonraki eşleriyle daima ticari hayatına istikamet vermek uğruna yapılmış evliliklere imza attı.

Yalnızca kumar değil deniz ticareti, turizm, at yarışları üzere daha birçok mevzuda kıymetli ticari muvaffakiyetler elde etti. Illetinden sonra işlerini, evlatları ve resmi olarak evli olmadığı son eşi arasında elverişli halde bölüştürmüştü.

Azimli iş adamı Stanley Ho, 26 Mayıs 2020'de yerküreye gözlerini yumdu.

Son devirde sıhhat durumu berbatlaşan Stanley Ho'nun, Hong Kong Sanatoryum ve Hastanesi'deki mevtini oğlu Pansy Ho Chiu-king duyurdu.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.