İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sıradanlaşma takvimi ne vakit başlıyor? 27 Mayıs 2. aşama Cumhurbaşkanlığı olağanlaşma planı tablosu

Corona virüsü önlemleri kapsamında getirilen önlemler sıradanlaşma takvimi kapsamında hayata geçiriliyor.

Olağanlaşma takvimi 27 Mayıs 2. aşama takvimi ile yarından itibaren başlayacak. Pekala, olağanlaşma ne hengam başlıyor? Toplumsal ömürde neler değişecek? İşte, merak edilen detaylar…

Son olgulara nazaran 25 vilayette bir haftadan beri yeni vaka görülmüyor. 50 vilayette ise her gün görünen ek vaka sayısı 10 civarında. Fakat lokal hareketliliklere bağlı olarak yaşanacak artışlar ve sıçramalar, vilayet pandemi heyetlerinin kararlarıyla izlenecek.

Sıradanlaşma takvimi 27 Mayıs Çarşamba günü yani sokağa çıkma yasağının kalkmasıyla birlikte 2. aşamaya geçecek. Corona virüsü önlemleri olağanlaşma birlikte biraz daha hafifleyecek.

Evet, sıradanlaşma takvimi 2. aşama ile birlikte hayatımızda neler değişecek. Corona virüsü ne hengam bitecek? 27 Mayıs sıradanlaşma planı ile ilgili merak edilen detaylar…

BAKAN’DAN SIRADANLAŞMA AÇIKLAMASI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, sıradanlaşma periyodunun artık başladığını ve önlemli olarak tüm ulaşım modlarını tekrar hayata geçireceklerini belirten Karaismailoğlu, yeni devirdeki seferlere dair şu malumatları verdi:

“Covid-19 önlemleri nedeniyle ara verilen YHT seferleri, perşembe günü saat 07.00’de Ankara-İstanbul seferi ile başlatılıyor. Birinci yüksek süratli trenimizi sabah İstanbul’a uğurlayacağız. Trenimiz yarı kapasiteyle çalışacak. Yalnızca Sıhhat Bakanlığı bilişim sistemleri olgu tabanı üzerinden Hayat Meskene Sığar (HES) kodu almış ve seyahat evrakı olan vatandaşlarımız bu seferde seyahat edebilecek.”

OLAĞANLAŞMA TAKVİMİ – 2. AŞAMA

Birinci sıradanlaşma takvimi: Bir numara olağanlaşma takvimi 11 Mayıs günü başladı.

2. olağanlaşma takvimi: 27 Mayıs 2. sıradanlaşma takvimi yarın başlıyor. Öte yandan devlet umumunda 4 gündür uygulanan sokağa çıkma yasağı da sona erecek.

İşte olağanlaşma takvimi:

Askerlik terhis süreçleri 31 Mayıs’ta başlayacak. Ulusal Savunma Bakanlığı’nın atama, görevlendirme ve işçi temini 1 Haziran’da, celp süreçleri 5 Haziran’da bedelli askerlik süreçleri ise 20 Haziran’da tekrar başlayacak.

Belediye kredi ve Vilayetler Bankası ihaleleri 27 Mayıs’ta tekrar açılacak. Salgın hastaneleri sayıları 1 Haziran’dan itibaren azaltılarak bu kuruluşların hasta kabulüne ve sıradan işleyişe başlamaları sağlanacak.

29 Mayıs’tan itibaren camilerde cuma namazı kılınabilecek.

YKS 27-28 Haziran’da, LGS 20 Haziran’da, askeri öğrenci testi 14 Haziran’da yapılacaktır. Üniversiteler 15 Haziran’da akademik takvime dönebilecekler. Adliyeler ara verilen duruşma, keşif, yargı süreci, uzlaştırmacı hizmetlendirmesi, icra iflas takipleri durdurulması 15 Haziran’da sona erecek.

Gereken arilik kaidelerinin sağlanması, randevu sistemiyle çalışılması ve koltuk sayısının yarısı kadar müşteriye hizmet verilmesi kaidesi ile berber, kuaför, hoşluk salonu üzere işletmeler 11 Mayıs’ta faaliyete geçebilecek.

RESTORANLAR NE DEVIR AÇILACAK?
Ramazan ayından sonra uygulanan kısıtlamalarda kademe kademe rahatlama olacak. Restoranlar, kafe ve lokantaların olağanlaşma sürecinin 2. yarısı olan haziran ayı ortasında açılması planlanıyor. Restoranlarda maske ve uzaklık kuralı farz olacak, sandalye sayısı azaltılacak.

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca Bilim Heyeti Içtiması sonrası açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, “Bayramdan evvel restoranların açılması düşünülmüyor. Bayramdan sonraki süreçte salgının seyrine nazaran pahalandırılacak.” dedi.

PAZARLAR VE KAPALIÇARŞI NE HENGAM AÇILACAK?
Pazaryerleri, sosyete pazarları hariç 11 Mayıs’ta açıldı. Sosyete pazarlarının da haziran ayının başında açılması planlar arasında. Merakla beklenen Kapalıçarşı da 1 Haziran’da açılacak. Pazaryerlerinde uygulanan maske mecburiliği ve uzaklık kuralı, sosyete pazarı ve Kapalıçarşı’da da uygulanacak. Genelgeyle, bölge, kaza ve beldelerdeki pazaryerlerinde, giysi, oyuncak, çiçek, fide, zücaciye/nalburiye üzere gereksinim gereçlerinin satışına getirilen kısıtlama kaldırıldı. Laf konusu gereçlerin 11 Mayıs saat 09.00’dan itibaren beğenilen olmak üzere pazarlarda satışına müsaade verildi.Pazaryerlerinde bu gereçlerin satışını yapacak pazarcı esnafı, daha evvel yayımlanan genelgelerle mevcut pazaryerleri için getirilen her bir satış bölgesi arasında en az 3 metre uzaklık olması kaidesi, pazarcı esnafının ağız ve burnunu kapatacak biçimde maske kullanması önlemleri başta olmak üzere belirlenen tüm kurallara uyacak.

TÜRKİYE’DE OLAĞANLAŞMA ADIMLARI | MEDYA

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.