İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Paris sokak stili Parizyen nedir ve nasıl uygulanır?

Fransız bayanlarının beğenilen stillerinden biri olan parizyen stilin ne olduğunu biliyor musunuz? Parizyen üslup nasıl yapılır? Sizler için Paris’in sokak modasında beğenilen olan parizyen stilin ipuçlarını araştırdık. Son yıllarda memleketimizde de sıklıkla uygulanan parizyen stile dair bilinmeyenleri haberimizin detayında bulabilirsiniz.

Modanın başşehri olarak kabul edilen Paris, kent sokaklarında her dört hatundan ikisinin uyguladığı bir stile sahiptir. Bu stile parizyen stil deniyor. Bir Paris sokak modası haline gelen parizyen stili, tesettür giyside de kendisine nokta buluyor. Bu stil, 1940’lı yıllardan beridir Paris’te uygulanıyor ve çoğunlukla üst tabaka kişiler tercih ediyor. Esaslı bir geçmişi olan parizyen stilin temelini oluşturan modüller ise kumaş pantolonlar, bluzlar ve ceketler oluyor. Ceketler; salaş, rahat ve kullanışlı kesimler olarak bu stilde mekan alıyor. 

Bunların yanı sıra kaba gözlükler, eldivenler, el çantaları, tek takı ve düz bir makyaj da, Parizyen stilin temel taşlarını oluşturuyor. Tek çizgili kesim ya da tek renk oluşturularak tercih edilen kıyafetler, cool görünümü artırmaya yardımcı oluyor.

Bu şekil bir stil çoklukla sonbahardan kışa geçişte tercih edilse de, yaz dönemi için de Paris sokaklarında görülebiliyor. Bu da, tıpkı modüllerin ince kumaşları ile sağlanıyor.

Türk modasında sokaktaki önemli üslup olarak isimlendirilen ve birçok fenomenin tercih ettiği bu stile sahip olarak siz de bir parizyen bayan olmayı başarabilirsiniz. Bu sahada en argümanlı isim ise; içtimaî medya fenomeni Gutu isimli bayan oluyor.

Her yılın modasını takip ederek parizyen stili tekrar tasarlayan Gutu, eskimeyen modanın en iddialıları arasında konum alıyor. Modada eskimeyen modüllerle her sene gündemde kalan bir parizyen stili oluştuabilen insanlara, en süratli ve kolay kombin hazırlayan tarifi yapılıyor.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.