İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Mersin’de yerli buğday üretimi teşvik ediliyor

Mersin’de yerli buğday cinslerinin yaygınlaştırılması hedefiyle yürütülen girişim kapsamında, Silifkeli çiftçiler tarafından geçtiğimiz sonbaharda ekilen, genetiği bozulmamış yöreye has sarı buğdayda hasat dönemine yaklaşıldı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Ziraî ve Veteriner Hizmetleri Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen, ’Yerel buğday çeşitlerinin tarafında korunması ve pazarlanması projesi’ kapsamında, Silifkeli 13 üreticiye en az 5’er dekarlık yerde yöreye has sarı buğday ekmeleri karşılığında dekar başına 25 kilogram tohum, gübre ve ilaç desteği sunuldu. Bu formda yekun 65 dekarlık ortamda sarı buğday ekilmesi teşvik edildi.

19 TON REKOLTE BEKLENİYOR

Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Bahri Dağdaş Memleketler arası Ziraî Araştırma Enstitüsü ile birlikte yürütülen çalışma kapsamında, Silifkeli üreticilerin bu hasat döneminde yaklaşık 19 ton sarı buğday hasat edeceği varsayım ediliyor. Hasat edilen buğday öncelikle talep edenlere satılacak, kalanı ise Mersin Büyükşehir Belediyesince alınacak. Toprak Mahsulleri Ofisi’nin belirlediği buğday fiyatının 2 katı fiyatı garanti eden Mersin Büyükşehir Belediyesi, buğdayın kilogramını 3.5 TL’den çiftçiden alacak. Böylelikle her bir üretici ortalama 5 bin 240 lira gelir elde edecek. Balandız Mahallesi’ndeki 13 çiftçinin yekun geliri ise 68 bin 250 TL’yi bulacak.

ÇİFTÇİLERİN TOHUM VE GÜBRE DESTEKLERİ ÖDENDİ

Girişime katılan çiftçilerin tohum ve gübre destekleri ölçüsü olan hane başına 800’er TL, Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Bahri Dağdaş Memleketler arası Ziraî Araştırma Enstitüsü yetkililerinin iştirakiyle ödendi. Akabinde çiftçiler ve bilirkişiler, sarı buğday ekili yerlerde inceleme yaparak, başakların kalitesini ve verimliliğini inceledi.

“ANADOLU GEN BANKASI GİBİ” 

Mersin Büyükşehir Belediye Lideri Vahap Seçer, yerli tohumların ehemmiyetine vurgu yaparak, “Kadim Anadolu toprakları bir mealde gen bankası üzere bir hinterlant. Tarihte birçok medeniyetin yaşadığı bu topraklar, çok kıymetli tarım eserlerinin de anavatanı aslında. ‘Bereketli hilal’ dediğimiz o hinterlanda, çok kıymetli ziraî üretimin yapıldığını tarihte görebiliriz” dedi.

“HER ŞEY PARA DEĞİL. İNSAN SIHHATI DA ÖNEMLİ”

Tohum ıslahı çalışmaları ve genetiğiyle oynanmış tohumlar nedeniyle tarımda verimliliğin arttığını, eserlerin manzarasının, raf ömrünün daha tohum aşamasındayken belirlenebildiğini söz eden Seçer, böylelikle çiftçilerin daha çok yarar elde ettiğini vurguladı. Seçer, “Ama öteki taraftan da her şey ekonomik bedel değil, her şey para değil. İnsan sıhhati, muhit sıhhati, kişilerin damak zevki de önemli” diye konuştu.

Seçer, öbür çeşitlerin, sarı buğdayın verdiği lezzeti vermediğini de söyledi.

“EKMEK FABRİKASINDA DEĞERLENDİRECEĞİZ”

Girişim kapsamında dağıtılan sarı buğday tohumlarının ekim ve kasım aylarında ekildiğini, kısa vade sonra hasat edileceğini lisana getiren Seçer, şöyle devam etti:

“Tahminen 20 ton civarı buğday elde edilebilir. Toprak Mahsulleri Ofisi’nin ekmeklik buğdaya açıkladığı taban fiyatının 2 katı fiyatla bunu alacağız. Her yıl farklı bir ata tohumuna destek vereceğiz. Girdi maliyetlerini karşılayacağız. Ata tohumlarından, yerli tohumdan elde edilecek buğdaydan doğal ki un yapacağız. Bu unlar da bizim ekmek fabrikamızda ekmek olarak vatandaşlarımıza sunulacak.”

“EKMEKTE DE BULGURDA DA KULLANILABİLECEK BİR ÇEŞİT” 

Silifke Balandız’da en çok ekilen lokal buğdayın sarı buğday olması nedeniyle bu çeşidi seçtiklerini kaydeden Küçükçongar, “Çalışmamız 2 yıl sürecek. Bir ay sonra hasat yapılacak. Önümüzdeki seri tekrar ekim yapılacak. 13 çiftçiyle bu projeyi yürütüyoruz. Her çiftçi için 5 dekar alan destekleniyor. Mahallî buğdaylar birebir isimde de olsa, bulunduğu noktaya nazaran farklılık göstermektedir. Bunların genetik özellikleri de çıkarıldı. Ekmekte de bulgurda da kullanılabilecek bir buğday çeşidimiz” sözlerini kullandı.

“SARI BUĞDAY ATALARIMIZDAN, DEDELERİMİZDEN KALMA” 

Balandız Mahallesi Muhtarı Kerim Çelik de, “Sarı buğday, bizim atalarımız tarafından ekilen bir buğday. Biz atamızdan, dedemizden bu buğdayı ekiyoruz. Mahallemiz hane olarak şu anda 50 hane. Bunların yaklaşık 30’u buğday ekiyor. Lakin bunun verimi yılın yağışına nazaran gün gelir dönümde 250 kilo verir, 200 verir, 150 verir. Kuraklık nedeniyle tarladan kaldırmadığımız devir da oldu. Bu sene hasadımız güzel olacak inşallah. Büyükşehir Belediyemiz ile Tarım ve Orman Bakanlığı destekliyor. Biz de onun üzerine mukavelelerimizi yaptık. İnşallah güzel olacak” formunda konuştu.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.