İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Intel Elkhart Lake Atom işlemcisi gün yüzüne çıktı

Core işlemci ailesinde Sunny Cove çekirdeklerini kullanmaya devam eden Yarıiletken üreticisin ortaya çıkan yongasına nazaran yeni GPU’lu yeni bir Atom tahlili üzerinde çalışıyor.

Elkhart Lake işlemcileri

Elkhart Lake kod ismini taşıyan Atom işlemcisinde Gen11 iGPU’su mahal alabilir. Şimdi tam olarak detaylanmasa da Gen11 ünitelerinin halihazırdaki iGPU’ya kıyasla daha düşük EU ile gelmesi bekleniyor. Başkaca 8K60 monitörlere destek de bilinen kıymetli detaylardan.

Buna rağmen listelenen gömülü işlemcilerdeki grafik ünitesi 8K30’la sonlu kalacağa benziyor. 2-4 çekirdek seçenekleriyle gelecek yongaların entegre bellek denetimcisi ise tek kanallı yapıda ve DDR4/LPDDR4 RAM’leri destekliyor.

Tremont çekirdekleri Intel’in AVX komutsetinin bölge almadığı düşük güç tüketimli tahlili olarak biliniyor. Bu doğrultuda yeni yongaların TDP’leri de çekirdek sayılarına nazaran 6,9 ve 12 watt olarak ölçeklenmiş. Başkaca Tremont çekirdeklerinin önümüzdeki devirde önümüze çıkacak heterojen yapıdaki Lakefield işlemcilerinde de mahal alması bekleniyor.

Son olarak Çinli elektronik satıcısının sitesinde yongaların modellerine nokta verilmezken tahlillerin endüstriyel varyantları da listelenmiş. Son olarak Bu kulvardaki işlemcilerin Tjmax bedelinin son kullanıcı varyantarının 105 noktalık haddine kıyasla 5 aşama ziyade, 110 aşamaya konumlandırılması dikkatlerden kaçmıyor.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.