İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İçişleri Bakanlığı: Covid-19 devrinde aile içi ve bayana yönelik şiddet hikayeleri azaldı

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, yılın 4 aylık periyodunda meydana gelen hatun cinayetlerinin, geçen yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 36 düştüğü, Türkiye’de birinci Covid-19 vakasının görülmeye başlandığı 11 Mart’tan evvelki ve sonraki 70 günlük periyot kıyaslandığında ise polis/jandarma sorumluluk nahiyesinde meydana gelen aile içi ve hatuna yönelik şiddet hadise sayısında yüzde 7’lik, hayatını kaybeden hatun sayısında yüzde 31’lik azalma görüldüğü belirtildi.

Aile içi ve bayana yönelik şiddetle savaş kapsamında alınan yeni önlemler ve atılan adımların tesirini göstermeye başladığına değinilen açıklamada geçmiş yıllarda kanun kapsamındaki hakaret, tehdit ve gibisi hadiselerin olağan isimli bir vukuat olarak değerlendirildiği anımsatıldı ve bu vakaların daha titizlikle tahlil edilerek 6284 sayılı “Ailenin Korunması ve Bayana Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun” kapsamında değerlendirildiği vurgulandı.

Böylece bu istikametteki şikayetlere ait müracaatların yeni kurulan ünitelerce hassas formda ele alınarak hami ve önleyici önlemlerin gecikmeksizin alınmasının sağlandığı aktarıldı.

Bu kapsamda memleket umumunda il/ilçe seviyesinde 1005 “kadına karşı şiddetle uğraş büro amirliği” oluşturulduğu ve buralara sahasında kompetan çalışanın görevlendirildiği kaydedildi.

Açıklamada, şu haberlere mekan verildi:

“Bu yılın 1 Ocak-10 Mart tarihleri arasında 45 bin 798 hatuna şiddet hadisesi yaşanırken, 11 Mart-20 Mayıs tarihleri arasında 42 bin 693 hatuna şiddet hikayesi yaşandı. 1 Ocak-10 Mart tarihleri arasında 48 bayan hayatını kaybederken, 11 Mart- 20 Mayıs tarihlerinde 33 bayan hayatını kaybetti.

Başkaca güvenlik güçleri bu yıl meydana gelen hatun cinayetlerini de tahlil etti. Buna nazaran, polis ve jandarma sorumluluk nahiyesinde bu yıl hayatını kaybeden bayanların durumu incelendiğinde, yüzde 34’ü eşi, yüzde 27’si sevgilisi, yüzde 22’si aile bireyi, yüzde 64’ü hanede, yüzde 13’ü sokakta, yüzde 56’sı evli, yüzde 24’ü boşanmış, yüzde 20’si bekar, yüzde 46’sı ateşli silahla, yüzde 36’sı kesici aletle, yüzde 22’si kıskançlık ve yüzde 8’i aldatma argümanıyla hayatını kaybettiği tespit edildi.”

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.