İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Fenerbahçe 1999-2000 dönemine döndü! Turhan Sofuoğlu, Aurelio üzere..

Fenerbahçe, A Ekip teknik takımına eski orta saha oyuncularından Mehmet Aurelio’yu dahil etti. Fenerbahçe tarihinin değerli oyuncuları arasında bulunan Aurelio, tıpkı 1999-2000 döneminde vazifeye gelen Turhan Sofuoğlu üzere kritik devirde taşın altına elini koydu. Fenerbahçe lafı geçen seriye Rıdvan Dilmen ile başlamış akabinde Zeman vazifeye gelmiş ve ligi Turhan Sofuoğlu tamamlamıştı. Aurelio gelecek periyotta birinci isim olacak mı anlaşılan değil gelgelelim 20 yıl evvel benzeri bir seri yaşanmıştı

Fenerbahçe 1999-2000 dönemine Rıdvan Dilmen ile başlamış ama 5.hafta ahir devrin lideri Aziz Yıldırım ile anlaşamayan Dilmen vazifeden ayrılmıştı. Serinin 6.haftasında vazifeye gelen Zdenek Zeman, 16.haftaya kadar vazifede kalmış münhasıran Pendikspor önünde ekibin elenmesinin arkasında koltuğunu koruyamamıştı.

Bu dönemde 13 puan geçmişte

Ocak ayı başında Zeman vazifeden ayrıldığı ve Turhan Sofuoğlu hizmete başladığı hengam Fenerbahçe, önder Galatasaray’ın 13 puan ardındaydı. Bu dönemde Aurelio vazifeye geldiği şu tarihten itibariyle başkan Trabzonspor ise Fenerbahçe arasında 13 puanlık fark bulunuyor.

Fenerbahçe Turhan Sofuoğlu devrinde 19 lig maçında 11 galibiyet aldı

Fenerbahçe lafı geçen devirde Turhan Sofuoğlu ile 19 lig maçına çıkarken 11 galibiyet almış ve ligi 61 puanla 4.sırada bitirmişti. Beşiktaş’ı meydanında 2-1 ve deplasmanda 3-1, Trabzonspor’u konutunda 2-1, Galatasaray’ı deplasmanda 1-0 yenen Sofuoğlu idaresindeki Fenerbahçe bu maçlarda rakiplerine üstünlük sağlamıştı. Fenerbahçe sonraki seri Mustafa Denizli ile şampiyonluğa ulaşmıştı.

Bu dönem benzeyen bir sair seri 2002-03

Fenerbahçe bu seri emsal bir süreci de 1999-2000 dışında 2002-03 serisinde yaşamıştı. Werner Lorant’ın hizmetinden ayrılmasından sonra kadronun başına efsane isimlerden Oğuz Yavuz gelmiş lakin Nisan başına kadar vazifede kalabilmişti. Fenerbahçe tıpkı bu döneme benzeri, kalan 9 haftalık periyodu Tamer Güney tamamlamıştı. Fenerbahçe kelamı geçen dönem üst üste 9 maç (2003 Mart-2003 Mayıs arası) kazanamamış ve ligi 6.sırada tamamlamıştı. Fenerbahçe bu dönemde son 7 lig maçını kazanamadı ve emsal bir periyot geçiriyor. Fenerbahçe ligde en son 27.01.2020 tarihinde Başakşehir’i 2-0 yenmişti.

Son olarak Fenerbahçe’nin, 2003-04 serisinde Ümit Ulusal Ekip takımında bulunan oyuncuların iskeletini oluşturduğu bir takım ile Daum idaresinde yeniden lig şampiyonu olduğu belirtelim.

fanatik.com.tr / Tolga Kuru

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.