İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Erdi Varlıklı: Sporcuları en çok konsantrasyon etkileyecektir

Ankaraspor’un alt yapısında yetişen ve beğenilen kulüplerde profesyonel olarak futbol hayatını sürdüren, şimdilerde ise Uşakspor formasını terleten Erdi Güçlü gündeme dair çok değerli açıklamalarda bulundu.

İşte açıklamaları:

Yerküre umumunu etkileyen Covid-19 virüsünün oluşturduğu pandemi devrini sizi nasıl etkiledi ve neler yapıyorsunuz bu periyotta?

Yaşanılan bu sürecin devletin her kolunda olumsuz tesirleri olduğu kadar bizim üzere profesyonel olarak sporla uğraşan kimselerin de başta kondisyon manasında tesirleri lafı hususudur. Futbolcular olarak her gün tam vakitli antrenman yaparken bir anda virüsten ötürü hanede kalma zorunluluğumuz doğdu.Kendi imkanlarımla konutumda sporumu yapmak, kondisyonumu korumak zorunda olduğumun bilincindeyim. Can sıkıcı bu durumu atlatmanın en yeterli yolu, hem sıhhatimizi hem de psikolojimizi konumunda tutmak için yeterliliğini tartışmadan hanede kalıp spor yapılmasını gerektiğini düşünüyorum.

Çevre medyadan takip ettiğimiz ve sizin de bahsettiğiniz üzere bir çok sporcu konutunda gerektiğini düşündüğü egzersizleri yapıyor. Sorum aslında yeterlilik konusunda değil de bu kuralları göz önünde bulundurursak ki sporcuların sakatlanmama riskini de ele alırsak sizce ligler ne vakit başlatılmalıdır?

Tabiki de riskin en az olduğu periyodu belirleyip tekrar de önlemleri aksatmadan, tedbirlerin değerini göz gerisi etmeden maçların oynatılması en mantıklısı olur. Ancak alt ligler için tıpkı şeyi söylemek biraz çetin olacaktır. Zira Muhteşem lig haricinde kalan liglerin imkanları ve alabileceği tedbirler gayrikâfi kalma riski var. Bu da sporcular ve yakınları için yeni vakaların oluşması manasına gelebilir. O çizgiyi güzel belirlemek gerekiyor.

Diyelim ki bütün imkanlar sağlandı ve gün geçtikçe vaka sayısında önemli bir azalma da zati mevcut, buna karşın ligler başladığında sporcular müsabakaya konsantre olabilecekler mi?

Aslında sporcuları etkileyebilecek en büyük ögede konsantre olacaktır. Herkesin aklında virüs sözü varken ve bu devirde hanede kalıp kendini himaye zorunluğu hissi ile yaşayan bireyin etkilenmeme bahtı çok zordur. Ne aşama full konsantre oldum diyen olsa bile, bunun olduğunu düşünmüyorum.

Çevre ara algısını ve müdafaamızın değerini biliyor ve bunu sağlıyoruz. Evet müsabakalar da bu nasıl olacak sizce?

Bu mümkün değil ki! Bir çok branş üzere Futbol da temaslı bir oyundur. Günümüzde insanlar poşetleri birbirlerinin elinden almaya çekindikleri periyotta biz, bireylere direk temastan bahsediyoruz. Sanırım çetin olacaktır.

Son olarak belirtmek istediğiniz ya da eklemek istediğiniz şeyler var mı?

Her şey için teşekkür ederim. Bu günlerin geçeceğini biliyorum, biraz daha sabretmemiz gerekiyor. Lütfen kurallara uyalım, hanede olalım. Sağlıklı kalın. Sevgilerimle…

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.