İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Brezilya’da valiye yolsuzluk soruşturması

Devlet basınında çıkan habere nazaran, Brezilya Yüksek Duruşması (STJ), Rio de Janeiro eyaletinde salgınla savaş kapsamında sahra hastaneleri kurulması için ayrılan fonlarda yolsuzluk yapıldığı argümanıyla açılan soruşturma kapsamında eyalet Valisi Witzel’in ikametleri dahil 12 adres için arama buyruğu çıkardı.

İki hafta evvel teneffüs cihazları satın alımında yolsuzluk yaptığı suçlamasıyla tutuklanan Rio de Janeiro eyaleti eski sıhhat müsteşarı Gabriell Neves’in verdiği tabirin akabinde birleşik polisin başlattığı “Placebo Operasyonu” kapsamında Witzel’in resmi konutu Laranjeiras Sarayı ile Grajau Mahallesi’ndeki hanesinde arama yaptı.

WİTZEL TEZLERI REDDETTİ

Kovid-19 salgınıyla uğraş kapsamında Devlet Yöneticisi Jair Bolsonaro ile anlaşamadığı bilinen Vali Witzel, hakkındaki suçlamaları reddetti.

Witzel, Facebook hesabından yaptığı açıklamada, soruşturmada Bolsonaro’nun müdahalesi olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

“Hakkımda şikayette bulunulan cürümlere rastgele bir iştirakim yahut onayım katiyetle kelam konusu değildir. Bolsonarocu milletvekillerinin, son günlerde Birleşik Polisin hakkımda başlatacağı bir operasyonu içtimaî medyada duyurmaları beni hem şaşırttı hem de rencide etti. Bu, bir malumat sızıntısının olduğunu açıkça kanıtlıyor ve Devlet Yöneticisinin ilan ettiği müdahale tam manasıyla resmileşti.”

Devlet Lideri Bolsonaro ise soruşturmaya ait kendisine sorulan soruya, “Federal Polisi tebrik ediyorum, haberi artık gördüm.” sözünü kullandı.

Geçen ay Bolsonaro’nun Birleşik Emniyet Umumî Yöneticisini hizmetten alması üzerine teşkilata müdahale edildiğini savunan geçen Adalet Bakanı Sergio Moro istifa etmiş ve Bolsonaro hakkında hata duyurusunda bulunmuştu.

Müdahale savlarını reddeden Bolsonaro, kendisine yakın bir ismi vazifeye getirmek istemiş lakin STJ buna mani olmuştu.

Moro’nun, müdahalenin kanıtı olarak nitelediği, Bolsonaro’nun 22 Nisan’daki bakanlar heyeti içtimasında yaptığı ve ailesine zarar verilmesine müsaade etmeyeceğini, gerektiği takdirde bakanları değiştireceğini söylediği konuşma basınla paylaşılmıştı.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.