İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

AMB, Euro Ortamı’na ait “Finansal İstikrar Değerlendirme” raporunu yayımladı

Avrupa Merkez Bankası (AMB), yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) Avrupa’da finansal kesimin, şirketlerin ve devletlerin zayıf noktalarını büyük ölçüde artırdığını bildirdi. AMB, borç seviyesi arttıkça devletlerin gelecekte bir buhranla karşı zıdda kalabileceği konusunda ihtarda bulundu.

AMB, Euro Kesimi’ne ait “Finansal İstikrar Değerlendirme” raporunu yayımladı.

Raporda, Kovid-19’un yayılmasının, daha evvel görülmemiş çevre ve ekonomik bozulmayı tetiklediği ve salgının finansal sistemin direncini test ettiğine işaret edildi.

AMB raporunda, hükümetlerin, kelam konusu salgının iktisat üzerinde olumsuz tesirini azaltmak için devrinde harekete geçtiğine vurgu yapılarak, salgının uzun periyotlu tesiri olarak, birtakım memleketlerin borçlarını ödemekte zorlanabileceğine ve çok borçlu devletlerin Euro Kesimi’nden ayrılma riskini artıracağına işaret edildi.

Avrupa’da finansal kesimin, şirketlerin ve devletlerin zayıf noktalarını büyük ölçüde artırdığına taraf verilen raporda, borç seviyesi arttıkça memleketlerin gelecekte bir bunalımla zıdda kalabileceği uyarısı yapıldı.

Raporda, borçları yüksek olan şirketlerin, mevcut durumda zorlanacaklarına mahal verilerek, çok düşük banka karlılığı ve gayrimenkul fiyatlarında artan düzeltme riski, finansal sistemde oynaklıklar arasında gösterildi.

Kovid-19’un ekonomik tesirine karşı, siyaset reaksiyonlarının, finansal sistemin ayakta kalmasına yardımcı olduğuna değinilen raporda, “Enfeksiyon orantıları birçok devlette azalmasına karşın, Kovid-19’un iktisat ve piyasalar üzerindeki tesiri gün ışığına çıktı. Euro Yeri, finansal istikrarında mevcut zayıf noktaları ortaya çıkardı. Ulusal yahut Avrupa seviyesinde alınan önlemlerin borç sürdürülebilirliğini korumak için ehliyetsiz olduğu düşünülürse, piyasanın, paranın alım gücüne dair tekrar bir değerlendirmeye gitme riskini arttırabilir.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Bankaların düşük karlılık yanında daha çokça ağırlık ile karşı zıdda kaldığına nokta verilen raporda, “Euro Ortamı bankaları, geçmişe nazaran daha güzel varlık ve likidite durumları ile desteklenmektedir. Ama bankaların değerli kayıplar ve karlılık üzerinde daha ziyade ağırlık ile müsabakaları hala muhtemeldir. Bu gelişmeler, dalda konsolidasyon ve yapısal değişim gereksinimini vurgulamaktadır.” sözlerine nokta verildi.

Raporda görüşlerine yan verilen AMB Lider Yardımcısı Luis de Guintos, Kovid-19 salgınının, son yıllarda en sert ekonomik daralmalardan birine sebep olduğunu ve kapsamlı siyaset tedbirlerinin finansal bir iflası önlediğini belirterek, “Ancak, finansal sistemimizin ekonomik toparlanmayı desteklemeye devam edebilmesi için salgının banka karlılığı beklentilerine tesiri ve orta vadeli kamu maliyesinin ele alınması gerekecek.” değerlendirmesinde bulundu.

AA

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.