İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Farkında mısınız aslında Odatv kapalı

Teknolojik imkanlar sayesinde (ya da nedeniyle mi demeli aslında?) açık olduğu zannedilen odatv4.com internet haber sitesi 2 ayı aşkın süredir hukuksuz bir şekilde hala kapalı/yasaklı bir sitedir.

Bugüne kadar Odatv’nin topyekûn neden kapatıldığı üzerinde çok durulmadı. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün başvurusunda en dikkat çekici nokta Odatv’nin “kaynaksız ve teyitsiz haber yaptığı” iddiasıdır. İddianın gülünçlüğü bir yana, nasıl haber yazılacağı, nasıl gazetecilik yapılacağı Emniyet’ten mi öğrenilmeli? Bu mudur Demokrasinin 4. kuvveti “basının” hak ettiği mertebe?

Soner Yalçın Odatv kapatıldığı gün buna karşı ne yapılmalı diye konuşulduğunda şunu demişti: “Arkadaşlar Fethullahçıların yapmadığını yaptılar, darbe döneminde yaşananlar oluyor, buna biz değil özgür olduğunu düşünen basın ses çıkarmalı.”

Ne yazık ki aradan iki ayı aşkın süre geçmesine rağmen gerekli tepkiyi görmedi bu yasak, ihtiyacı olan haykırışa sahip olamadı. Değerli Av. Ufuk Özalp’ın paylaşımı hatırlattı, 1971’de Pentagon Belgelerinin sızdırılması ile ilgili basına getirilmeye çalışılan yasak karşısında Yargıç’ın sözü beyinlere mıh gibi kazınmıştı “Basın, yönetenlere değil, yönetilenlere hizmet etmelidir.”

“USLU ÇOCUK OLMAYACAĞIZ”

Artık klişeleşmiş ve fakat yine de bıkmadan usanmadan tekrar etmemiz gereken sözü hatırlatalım; “Uslu çocuk olmayacağız!” basın size değil halka hizmet edecek, Emniyet öğretemeyecek/öğretmemeli gazeteciliği gazetecilere. Her ortamda söylemişimdir; basında hata, haberin kötü olması değil, haberin yalan ya da iftira içermesi ile mümkündür. Haberi sevmediğiniz vakit yapılan haber hatalı değildir, sizin değer yargılarınıza göre kötü bir haberdir o kadar.

Demokrasiyi iliklerine kadar hissetmeyen toplumlarda o kadar uzak ki basın ve haber alma özgürlüğü. Demokrat olarak gördüğünüz kimseler dahi “ama” ile biten cümleler sarf edebiliyorlar. Siz gerçekten muasır medeniyetlere bu zihniyetlerle ulaşabileceğimize inanıyor musunuz? Demokrasi ve fikir özgürlüğünü okumuş insan olarak nitelendirebileceğiniz kişilerde dahi görmeden bunun gerçekleşebileceğini ummak, ne büyük yanılgı.

BİR BAHANE

Başa dönmek zorundayım, biliyor musunuz Odatv hala sansürlenmiş, kapanmış bir haber sitesi? Bakmayın şu anda bir şekilde girilebildiğine, bu sanal gerçeklik size aslını unutturmasın, Adalet Bakanı’nın daha birkaç ay önce söylediğinin tersine hala tüm hukuk düzenlerine karşı gelecek şekilde bir haber sitesi tümüyle kapatılıyor bu ülkede.

Hepimiz biliyoruz aslında, Mit şehidi haberi Odatv’yi tamamen kapatmanın bir bahanesi, bir lütfu. Haberi ne kadar eleştirebilirseniz eleştirin, haberin dilini tenkit edin, kullandığı fotoğrafları ayıplayın, sizi rahatsız etmiş olabilir ama neticede her haber, siz kendinizi rahat hissedeceksiniz diye yapılmaz. Gazetecilerin amacı size güzel görünmek değildir, onlar özgür olmasaydı bugün aslında ne kadar cahil kalacağımızı bir düşünün. İSKİ Skandalı, Telekulak Skandalı, Civan Gate’den, Susurluk’tan bihaber kalacaktık. Ya da Odatv’nin ortaya çıkardığı, birçoğu Fethullahçı olan Hâkim ve Savcıların, Ergenekon soruşturma dosyasını hazırlayan polislerle, boğaz keyfi yaparak iftara gittiklerini öğrenemeyecektik. 

Çağrım gazetecilerin meslektaşlarınadır, belki şu an bir şekilde Odatv’ye erişiyorsunuz ama bu sizi yanıltmasın, girdiğiniz haber sitesi iktidar eli ile hukuka aykırı olarak kapatılmış yasaklı bir haber sitesidir.

Buna sessiz kalmanız, kendi özgürlüğünüzü hiçe saymanızdır…

Kazım Yiğit Akalın

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.