İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bakan “ülkemize gelmek istiyorlar” dedi… Ruslar “Anlamıyoruz” diyerek karşı çıktı

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, Rusya’yı da kastederek, “Çeşitli ülkelerden turistleri charter uçuşlarla getirebiliriz” açıklamalarına Rusya Turizm Endüstrisi Birliği (RST) Sözcüsü İrina Tyurina’dan tepki geldi. İrina Tyurina, “Yabancı havayollarının bunu yapabilme hakkı yok” dedi.

Rusya’nın devlet haber ajansı Ria Novosti’ye konuşan RST Sözcüsü Tyurina, “Rusya’daki yüzlerce uçak, sadece bir yerden yolcu alma ve taşıma fırsatını beklerken Türkiye’nin neden Rus turistler için charterleri organize etmesi gerektiğini anlamıyorum. Ülkemizin epidemiyolojik durumu dikkate alarak sınırları açmasını beklememiz lazım. Sorun şu ki, bunun ne zaman gerçekleşebileceğine dair hiçbir bilgi yok, sadece ortada tahmin ve varsayımlar var” dedi.

Dikgazete’den Fuat Safarov’un haberine göre, Tyurina sözlerine şöyle devam etti:

“Bu birincisi. İkincisi ise, nadir istisnalar dışında, yabancı havayolları Rus turistleri charterlerle taşıma hakkına sahip değil. Yani, bu durumda bir Türk havayolu şirketi, turistlerimizi Rusya’dan Türkiye’ye charterle taşıyamaz. Bir Türk havayolu Türk vatandaşlarını Türkiye’den Rusya’ya getirilebilir, burada sorun yok. Ama bu şu durumda olur: Rusya sınırlarını açıp uluslararası hava trafiğini tekrar başlatırsa…”

“KAÇININ” DEDİ

Öte yandan, Rusya Başbakanı Mihail Mişustin ise, Rusya vatandaşlarına tatile yurt dışına gitmelerini tavsiye etmediğini söyledi. Mişustin vatandaşlardan tatili ülke içinde geçirmelerini istedi.

Rusya Başbakanı, “Koronavirüsün dış ülkelere yapılan seyahatten geldiğini hatırlıyoruz, bu nedenle turistik amaçlarla yurt dışına gitmekten kaçınılmasının doğru olacağını düşünüyoruz” dedi.

Türkrus sitesinin aktardığına göre, Mişustin, tatil bölgelerinde yeniden virüs kapmamanın garantisini kimsenin veremeyeceğini belirtti.

Rusya Başbakan, koronavirüs salgını ile mücadelenin başarıyla devam ettiğini, Rusya’da ikinci dalga tehlikesinin yaşanması ihtimalini bertaraf etmeleri gerektiğini söyledi.

BAKAN ÇAVUŞOĞLU’NUN AÇIKLAMASI

Alanya’da basınına konuşan Bakan Çavuşoğlu, Almanya, Rusya ve Avrupa’dan tatil için Türkiye’ye gelmek isteyenlerin olduğuna işaret ederek, charter uçuşlar yoluyla bu turistleri evinden ilk adımı attıktan sonra tekrar evine dönünceye kadar güvenli şekilde getirip, tatilini Türkiye’de yaptırıp, tekrar evlerine göndermek istediklerini açıklamıştı.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.